Тема: Спостереження над роллю наголосу в словах. Визначення наголошених складів, звуків. Мета: закріплювати вміння розрізняти наголошені і ненаголошені склади, виділяти наголошений звук у слові. Вчити дітей письмово виконувати звуко-буквений аналіз слова за алгоритмом. Розвивати логічне мислення, пам'ять, увагу. Виховувати любов до традицій і звичаїв українського народу. Тип уроку: закріплення знань, умінь і навичок. Обладнання: «Дерево настрою», квітки, алфавіт, таблиці. Хід уроку І. Організаційний момент 1. І знову кличе дзвоник в клас Знання нові чекають нас. (Говорять діти разом із вчителем з метою позитивного настрою) Вчитель: Під яким девізом ми працюємо: Діти: Ми дуже любим рідну мову Її мелодію чудову. Вчитель: Тож починаємо урок. Нехай знання ідуть нам впрок. 2. Бесіда: – На урок ви завжди берете з собою що? (підручник, зошит, ручку, олівець, лінійку, щоденник). (З метою перевірки готовності до уроку) 3. Рефлексія - Але чи завжди ви берете з собою свій настрій? - Зараз вам таке завдання. Подивіться на квітки настрою та оберіть із запропонованих свій теперішній настрій. Для цього підійдіть до дерева настрою та знайдіть свою квітку. Жовта – веселий; зелена – серйозний; Синя – грайливий; червона – працьовитий; Біла – гарний; блакитна – відповідальний. (Мета: відслідкувати емоційний настрій кожної дитини, визначити групи учнів для подальшої роботи) - Отже, у нашому класі стало ніби світліше від яскравих кольорів гарного, веселого та грайливого настрою. - А як ви вважаєте, яким настроєм треба запастися, щоб плідно працювати? (працьовитим, відповідальним, цілеспрямованим, серйозним) - Нашим квіткам не вистачає листочків. За правильні відповіді ви їх будете отримувати. (Мета: спонукати до активної плідної роботи) ІІ. Актуалізація опорних знань 1. Запитання: - Давайте згадаємо, що ми вивчали на попередньому уроці? ( Наголошені і ненаголошені склади, звуки) 2. Робота в групах - Попрацюємо в групах. Пригадаємо назви букв та порядок їх розміщення в алфавіті. - Запишіть прислів’я, підставивши замість цифр порядкові букви з алфавіту. ( Мета: передбачає навчання вчителем вчителем групи учнів) 2 7 10 3 7 21 2 11 12 15 1 16 11 18 11 18 7 17 1 24 15211 13 18 11 (Б е з в е р б и і к а л и н и н е м а У к р а ї н и) - Верба і калина є символами нашої держави. 3. Фронтальне опитування - Давайте згадаємо, що ми вивчали на попередньому уроці? - Яка різниця між звуком і буквою? - Як перевірити скільки в слові складів? - Який склад називається наголошеним? - Яка буква завжди мовчить? 4. Хвилинка каліграфії Вчитель: Урок продовжим без зупинки Каліграфічною хвилинкою. В в дер жа сим держава ( Мета: розвиток навичок каліграфічного письма) ІІІ. Повідомлення теми, мети уроку - Сьогодні на уроці ми далі поговоримо про наголос. Будемо знаходити в словах наголошений склад. 1. Словниковий диктант Дятел, цибуля, ясен, земля, заєць, Юрко, Україна. (Мета: повторити нещодавно вивчені орфограми в словах) - Назвіть слова, які пишуться з великої літери. Чому? - Поділіть слова на склади, визначте наголошений склад, поставте наголос. 2. Робота в парах - Попрацюйте в парах. Знайдіть і підкресліть слова у яких букви позначають два звуки. - Обміняйтеся зошитами і перевірте правильність виконання роботи. (Мета: дає змогу учням подумати, обмінятися ідеями, озвучити їх перед класом) 3. Словникова робота (Мета: збагачувати словниковий запас учнів, удосконалювати усне й писемне мовлення) - Назвіть із словникового диктанту словникові слова. - Ще які ми знаємо словникові слова? - А тепер я вам заспіваю пісеньку, а ви виберіть словникові слова і правильно їх запишіть. Чай у чайнику кипить, За кермом водій сидить, Хто із вас мені підкаже, Яка буква тут стоїть? Щось на дереві висить Абрикос чи апельсин, Підкажіть як написати «Смачне» слово – «апетит». Ось «кишеня», ось «квиток», А ось слово «килимок», Поясніть, як їх писати, Дайте ви мені урок! 4. Письмо па пам’яті Сонце його цілувало, Промінцями зігрівало. Це ж бо сонечка син Жовтошкірий апельсин. (Мета: тренувати зорову і слухову пам'ять, увагу, спостережливість, намагаючись запам’ятати орфограми) ІV. Робота над новим матеріалом 1. Вибіркове списування (Вправа 105) - Читання слів мовчки кожним учнем. - Читання вголос «ланцюжком» з правильною вимовою. - Вибіркове списування. (Мета: виховує увагу учнів, привчає їх до швидкої орієнтації) 2. Робота над правилом 3. Вправа 106. Читання веснянки. 4. Фізкультхвилинка ( Учні в колі, взявшись за руки, співають веснянку «Десь тут була Подоляночка») 5. Робота над текстом вправи 109 - Звідки ж пішла назва «рушник» і що спочатку воно означало? З приводу цього існує дві думки. Випереджаюче завдання 1 учень. Спочатку це був відрізок полотна, який мати давала комусь із членів родини, які вирушали в дорогу. Від слів «руки», «вирушати» і походить назва. 2 учень. Виготовлення полотна, його оздоблення відбувалося вручну, тобто руками. Рушник завжди був «під рукою». Від слів «рука», «ручний» і пішла назва. (Мета: залучити учнів до пошукової роботи) - Про які символи ми сьогодні говорили? (Вербу і калину) - А символом чого є рушник? ( Символ єдності сім’ї, символ любові до землі, символ працелюбності нашого народу) - Читання тексту. - Зачитайте виділені слова, правильно їх наголошуючи. (Мета: пов’язати тему уроку з елементами народознавства, познайомити учнів з предметами українського побуту) V. Підсумок уроку - Про що ми сьогодні говорили? - Які орфограми зустрічалися у нас на уроці? - Який склад називається наголошеним? - Діти, а тепер у кого настрій не змінився, той піде і повішає на «Дерево настрою» свою квітку. - А у кого змінився? Чому? VІ. Домашнє завдання ( Учні отримують індивідуальні завдання на листочках з «Дерева настрою») (Мета: врахувати індивідуальні здібності кожного учня) чайн…к к…пить к…рмо абр…кос ап….тит к…шеня кв…ток к…лимок а о у и і е я ю є ї Література 1. Біляєв О.М. Сучасний урок української мови. – К.: Рад.школа, 1987 2. Дичківська І.М. Інноваційні педагогічні технології._ К.: Академвидав, 2004. 3. М.П.Кидисюк. Збірник диктантів. – Х.: Ранок, 2005 Анотація до уроку української мови у 2- Б класі з теми «Спостереження над роллю наголосу слова. Визначення наголошених складів, звуків» Урок у програмі знаходиться у розділі «Звуки і букви». Метою даного уроку є закріплення вмінь розрізняти наголошені і ненаголошені склади, виділяти наголошений звук у слові, вчити дітей письмово виконувати звуко-буквений аналіз слів за алгоритмом. Важливим місцем у змісті уроку є цілеспрямована робота над пізнавальними запитаннями і завданнями, які виникають під час створення проблемних ситуацій. Важливою вимогою до змісту є те, що мовний матеріал, практичні завдання і вправи сприяють загальному вихованню особистості учня. Поєднання навчальної роботи з розумовим вихованням формує в учнів науковий світогляд, розвиток пізнавальних і творчих здібностей. Використано активні форми роботи, які стимулюють пізнавальну активність і самостійність учнів. Вправи відповідають віковим особливостям другокласників. |